Jarosław Piotrowski 
    mgr inż. mechaniki precyzyjnej
    ul.Hryniewieckiego 46  20-610 Lublin 
    tel. 81 525 01 21
    czynne pon. - piąt.  9.00 -17.00


CZYSZCZENIE
    Właściciel sprzętu fotograficznego powinien sam dbać o jego czystość gdyż wpływa to na jego sprawność i jakość zdjęć. Co czyścić?
czyszczenie lustra
    Zabrudzenia na lustrze nie są widoczne na matówce (w wizjerze) a tym bardziej nie na zdjęciach więc nie należy przesadnie dbać o czystość lustra. Oczyścić je można zdmuchując pyłki powietrzem z gruszki gumowej lub delikatnie!!! przetrzeć wacikiem na patyczku.
czyszczenie matówki
   Zabrudzenia, pyłki na matówce są widoczne w wizjerze  Choć nie ma ich na zdjęciach to mogą denerwować. Można zdmuchnąć powietrzem z gruszki gumowej. Kategorycznie nie niczym nie wycierać, nie myć. Matówka jest plastikowa i zostają na niej ślady czyszczenia.
czyszczenie matrycy
    Pomimo systemów oczyszczania pyłki potrafią się przykleić do matrycy. Objawia się to ciemnymi plamkami  powtarzalnymi na zdjęciach w tych samych miejscach. Zalecamy czyszczenie przez zdmuchnięcie powietrzem z gruszki gumowej. Nie polecamy powietrza sprężonego w pojemniku - powodują plamy. Oporne zanieczyszczenia trzeba umyć. Albo w naszym serwisie lub można kupić specjalny zestaw do czyszczenia matryc np. na Allegro.
Przy matrycach o bardzo dużej gęstości pixeli takich jak  APS-C z 36 mln praktycznie zawsze można znaleźć pyłki na zdjęciach, nie da się wyczyścić idealnie.
czyszczenie optyki obiektywu
    Wszelkie ślady palców na obiektywie pogarszają jakość zdjęć. Optykę czyścimy specjalnymi serwetkami (najlepiej jednorazowymi) lub płynami. Należy uważać aby serwetka była czysta i wolna od drobin pisaku gdyż potrafiš one bardzo skutecznie zarysować szkło. Drobne pyłki na obiektywie czy wewnątrz nie mają wielkiego wpływu na jakość zdjęć i raczej nie dają obrazu w postaci plam na zdjęciach. Pyłki w obiektywie są czesto mylnie obwiniane za efekty jakie daje brudna matryca.

ZASILANIE
Jeżeli aparat po zrobieniu kilku zdjęć wyłącza się to pierwszym podejrzanym jest akumulator czy bateria. Aparaty cyfrowe zwłaszcza starsze potrzebują do pracy dużego prądu. Mogą więc w ogóle nie pracować na zwykłych bateriach (np. R6) lub krótko na alkalicznych (LR6). Najlepszym zasilaniem są akumulatory. Jednak po kilku latach pracy akumulatory tracą swoje własności i wymagają wymiany.
Ważne są też czyste styki. Można przetrzeć je wacikiem lub umyć spirytusem. Czasem jeżeli są podkorodowane trzeba je "podskrobać".
Gdyby aparat w ciągu kilku minut wyczerpywał całą energię z akumulatora musiała by się wydzielić ilość ciepła powodująca że akumulator lub aparat zrobił by się gorący, wręcz parzył by. Może też zdarzyć się usterka elektroniczna dająca efekt wyłączania aparatu przy sprawnym zasilaniu ale to trzeba sprawdzić w warsztacie.


NAPRAWY SAMODZIELNE
w miarę możliwosci będziemy tu podpowiadać jak we własnym zakresie wykonać drobne naprawy.
1. wymiana drzwiczek karty pamięci w Olympusie E 410
2. wymiana drzwiczek karty pamięci w Olympusie E 510